דק, ברמת ההגדרה, הוא רצפת עץ, אותה נהוג להתקין במקומות שונים: מרפסת, גינה, כניסת הבית, משרדים וכיוצא באלה. לדק יש מגוון יתרונות שמסבירים את הפופולאריות הגדולה שלו מזה זמן רב, פופולאריות שהתגברה בשנים האחרונות: דק הוא כיום הבחירה הראשונה של אינספור אנשים בישראל, שיודעים שקשה מאד לפספס איתו. העובדה שהתחום משתכלל בכל שנה ומגדיל את מספר האפשרויות – למשל, שיפור אופן עיצוב העץ ועיבודו – תורמת אף היא להצלחה שלו.

Modern house with infinity pool in exterior
Modern house with infinity pool in exterior

כל הסיבות להתקין דק עץ

דק מעץ, כאמור, מגלם בתוכו רשימה מרשימה מאד של מעלות. הדק מאפשר לשפר את ההיבט החזותי של חלל מסוים. הוא מעניק תחושה של אלגנטיות, יוקרה ויופי אסתטי לא מבוטל, ובנוסף – ראוי לציון השילוב שלו עם פריטים ויזואליים אחרים. לצד זה, באפשרותו של הדק להגביה את פני השטח, ליצור מדרך נעים לאדם ועוד. הדק יכול לשפר את הבטיחות במקום הוא מוצב, כאשר הוא מהווה משטח שמונע דריכה על סלעים, על בורות או על קוצים – סכנות שאורבות בכל חצר או גינה בישראל.

בחצרות ובאזורים חיצוניים, יכול דק להיות גם חסכוני עקב האחזקה הפשוטה שלו. זאת, להבדיל מדשא, שמצריך השקייה תמידית בסכומי כסף נכבדים מדי שנה. התחזוקה של הדק נחשבת לפשוטה מאד ואינה מצריכה מאמצים מיוחדים מצידם של אלה שבחרו להצטייד בו.

הסוגים העיקריים של דק עץ

המציאות מראה שאין דק עץ אחד אשר דומה לחברו, כאשר המונח נחשב לרחב מאד כיום. הסיבה העיקרית לכך היא שיש סוגים שונים של עצים שיכולים לשמש בתור דק – כל אחד עם מאפיינים ולרוב גם עם יתרונות ייחודיים משלו. דק מעץ איפאה נחשב לאחד הנפוצים ביותר כיום, עקב יתרונות דוגמת מראה יוקרתי, חוזק ועמידות (גם בפני תנאי מזג אוויר מורכבים), תחזוקה מינימלית ועוד. דוגמא נוספת היא דק מעץ אורן, שמהווה בחירה מוצלחת כבר עשרות שנים. יתרונותיו הם מחיר נוח במיוחד, התקנה פשוטה ומגוון עיצובים אפשריים – פועל יוצא של נוחות העבודה עימו. כמובן, ניתן למצוא סוגים נוספים של דקים, מומלצים גם כן.

מכאן נובע שבחירת דק, רצוי שתתבצע לאחר סקירה מקיפה של כל האפשרויות שמספקת החברה הפועלת בתחום, תוך קבלת ייעוץ מקצועי מאנשיה.

דק איפאה או דק אורן? יתרונות וחסרונות

תרבות עיצוב הגן, החצר והבריכה הביאה עימה בשנים האחרונות מספר רב של חידושים כאשר אחד מאותם אלמנטים בולטים שחוזרים על עצמם לא מעט הוא בניית דק בחצר בתור משטח אירוח והסעדה, או פינת משחקים בגינה ואפילו משטח שיזוף ורביצה ליד הבריכה. הדק נותן אלמנט עיצובי שונה ומרענן לכל גינה וחצר ומתאים כמעט לכל סגנון עיצוב, בין אם הוא גובל בדשא ובין אם הוא גובל בקרמיקה. ישנם שני סוגי עץ מובילים שבהם משתמשים בתעשייה לבניית הדקים והם עץ אורן ועם איפאה. במאמר הבא אנו נפרט לכם על כל אחד מהסוגים הנ"ל.

דק אורן

עץ האורן גדל בעיקר בצפון אמריקה והוא נחשב לעץ רך יחסית שקל לעבוד איתו ולעצב אותו ולכן מחירו הוא זול יותר. העובדה שנוח לעבוד עם עץ האורן נותנת לנו גמישות יחסית בעבודה שלנו עם העץ בעיקר בשלב ההתקנה. לאחר חשיפה לשמש יקבל האורן גוון חום- צהבהב והוא מקבל מראה טבעי יותר של עץ. החסרונות של דק אורן הוא שלעיתים העיניים שנוצרות כתוצאה מחיתוך העץ עלולות ליפול ולכן יש לוודא שאנו עובדים עם קורות איכותיות שמתאימות לבניית דקים. בנוסף עלינו להקפיד על תחזוקה שוטפת לעץ האורן, שכן הוא מושך אליו מזיקים רבים ולכן עלינו להקפיד למרוח עליו חומרים דוחים מזיקים. בנוסף עלינו ללטש אותו אחת לשנה ולדאוג לשמן אותו בחומרים שיגבירו את העמידות שלו בפנים רטיבות ופגעי שמש. מחירו של עץ אורן לדק הוא בין 280 ל- 385 ₪ למ"ר.

דק איפאה.

בשונה מעץ האורן עץ האיפאה נחשב לעץ מאוד חזק שגדל בעיקר בדרום אמריקה ובמקומות חמים אחרים. התנאים הקשים בו גדל העץ גורמים לכך שהוא נחשב לעץ חזק שעמיד בפני פגעי מזג האוויר וגם בפני מזיקים בעיקר תודות לצפיפות העץ הגבוהה. לאחר שאנו מתקינים דק מעץ איפאה לא נצטרך למרוח עליו חומרים נגד מזיקים שכן הוא אינו מושך אליו מזיקים. וגם לאור העובדה שהוא עמיד בשמש ובגשם לא נצטרך לשייף ולמרוח אותו בשמנים בתדירות גבוהה, כך שהתחזוקה שלו מאוד נוחה למשתמש. החסרון המרכזי של האיפאה הוא מחירו היקר שנע בין 500 ל-650 ₪ למ"ר.