צביעת דק מעץ – למה ומתי צריך?

Depositphotos_37081069_original

למה ומתי צריך?

אם אתם עומדים לרכוש דק עץ ולהתקינו, או שיש לכם דק עץ קיים, חשוב לכם לדעת יותר על תחזוקה נכונה. מוצרי עץ שונים החשופים לפגעי מזג האוויר כמו פרגולה, נדנדת עץ או דק, מצריכים טיפול מתאים בכדי למנוע נזקים. טיפול איכותי כולל שימוש בצבע מתאים ולעיתים גם תוספת של שימון.

צבע – והדק מאריך ימים

אין צורך לצבוע דק עץ חדש למספר חודשים לאחר התקנתו. לעץ יש עמידות מסוימת שמשתפרת כאשר הוא מעובד במפעל מקצועי. על מנת למנוע את השחיקה של העץ ואת אובדן הצבע הטבעי, כדאי לצבוע כחצי שנה עד שנה לאחר ההתקנה. האם צביעה כזאת, באופן חד פעמי, מהווה פתרון מספק? חד משמעית – לא. גם הצבע האיכותי ביותר, המבוסס על שמן או על מים, הינו בעל השפעה זמנית.

בכל חצי שנה או שנה יש לבצע חידוש נוסף של הדק. אם שוכחים זאת או מזניחים את הדק, מתגלה תופעה לא נעימה – צבע העץ הטבעי הולך ודוהה. עץ, במיוחד אם הוא בהיר כמו אורן, הופך לבעל צבע אפור ודהוי. אם ממשיכים להזניח ולא לטפל, הדק עשוי להיחרץ ולהיסדק בשל נזקי השמש הקופחת. אם העץ אינו מטופל בצבע על בסיס שמן לפני עונת החורף, הוא עשוי לאחר כמה עונות להתנפח, ולבסוף – אפילו להירקב. צביעת דק מעץ חשובה מאין כמוה לצורך שמירה על מראה אסתטי, טבעי ואחיד. פעולת הצביעה גם מאריכה, ללא ספק, את אורך החיים של הדק שלכם.

התאמת הצבע לדק

ישנם סוגים שונים של צבעים שיכולים להתאים לצביעת מוצרי עץ – פרגולות, רהיטים וגם דקים. תמיד כדאי לרכוש צבע איכותי, שמתאים במיוחד לסוג הדק שמותקן אצלכם בבית – במרפסת או בגינה הסמוכה לבית. יש צבעים שמתאימים יותר לעצים רכים כגון אורן. יש צבעים שמתאימים לעצים קשים יותר. כדאי לקחת בחשבון דבר נוסף: הגוון של הצבע ישפיע על התחממות הדק. צבע בהיר יותר ימנע את ההתחממות בשל אפקט של החזרת האור. כמו כן, ישנם צבעים שכוללים חומר מסנן קרינה, שמסייע בשימור העץ לאורך זמן.