סוגים שונים של דקים, תהליכי שימור ועוד

דקים

אנשים מקדישים זמן, כסף ומאמץ כה רבים בטיפוח הבית והחצר. חלק מהשדרוג, התיקון והשיפור, יכול בהחלט לכלול דק עץ לגינה. דקים הם מרצפות עשויות קורות עץ. דק נחשב יוקרתי ביותר וראוי לקחת בחשבון את התקנתו בגינה, לטובת מרחב נוח ואיכותי יותר. דק הוא בעצם רצפת עץ חיצונית שעברה התאמה לחוץ הבית; הוא מותקן על קורות מתכת או עת המחוברות על-ידי ברגים והתוצאה הסופית היא רצפה שטוחה אחידה עם רווחים צרים למדי בין הקורות.

לרצפת דקים יתרונות לא מעטים. ראשית כל, מדובר בהתקן אקולוגי, שהרי הוא מקדם חיסכון במים – בשל העובדה שאין בגינה צמחיה להשקות. בנוסף, במקרה בו התחרטנו ואיננו מעוניינים בדק בגינת הבית שלנו, ניתן לפרקו בקלות יחסית ולשתול תחתיו צמחייה. יצוין כאן כי האדמה עליה מונח הדק אינה נהרסת כלל. יתר על כן, דקים אינם נבנים במישרין על הקרקע; כפי שנאמר לעיל, הקורות מונחות על בסיס מתכת או קורות עץ. הדבר מביא לשמירה טובה יותר על הרצפה, שהרי אין היא מונחת על האדמה ואין סיכון של עשבייה או מזיקים אחרים לעץ.

טרם רכישת דק, יש לסקור לעומק את סוגי הדק הקיימים בשוק, ולבחור את הסוג המתאים לנו ביותר – מבחינת האיכות ומבחינת התקציב. ההבדלים המהותיים בין סוגי העץ מתבטאים ברמת הרכות שלהם, כאשר שלוש הקטגוריות הראשיות הן: קשים, קשים-למחצה ורכים.

הטיק הבורמזי, למשל, הוא עץ קשה. הוא נחשב יקר ואיכותי יותר משאר העצים המשמשים להכנת דקים. הסיבה לאיכותו ומחירו הגבוהים היא היותו קשה; סיביו צפופים ביותר מה שחושף אותו הרבה פחות לריקבון ולמזיקים. לעומת הטיק, ישנו עץ האורן, המצוי בצדו האחר של הסקאלה. עץ האורן נחשב לרך ביותר. רכותו הופכת אותו לזול יותר ואיכותי פחות; הוא חשוף יותר לריקבון, חרקים וספיחת נוזלים. כך או כך, חשוב לשמור על הדק ולנקותו מדי פעם, לטובת חיים ארוכים ותפקוד תקין.

בונוס: טיפים מועילים בנושא הדקים הביתיים

  • בבואנו לרכוש דק, עדיף לדרוש כזה העשוי חומר שעבר תהליך אימפרגנציה. תהליך זה מרחיק חרקים ומזיקים המביאים לריקבון של החומר – תהליך המשמר את החומר לשנים רבות.
  • דקים הצבועים בגוונים טבעיים (חום, לדוגמא), ישמרו על המראה שלהם משך זמן רב יותר ביחס לאלו הצבועים בגוונים בהירים יותר, המתקלפים ודוהים מהר יותר.
  • אחת לשנה חשוב ביותר למשוח דק עץ טבעי בשמן יעודי, לטובת שימור רב שנים של העץ.