מה זה חומר סינטטי?

בין החומרים השונים המצויים בעולם ניתן למצוא חומרים טבעיים בלתי מעובדים, כמו עץ הצומח בשדה או אבן המוטלת לצד הדרך. בנוסף לכך, יש גם חומרים שהם מעשה ידי אדם מתחילתם ועד סופם. חומרים אלה מוגדרים בשם חומרים סינטטיים. מאותם החומרים ניתן לייצר מוצרים אין ספור, חלק מהם מהווה תחליף למוצרים טבעיים. אם פעם, למשל, ניתן היה למצוא אך ורק רהיטי עץ, יש כיום גם רהיטי פלסטיק – רהיטים סינטטיים. גם דק, שבעבר ניתן היה לייצר מעץ טבעי בלבד, ניתן כיום לייצר באופן סינטטי. מוצרים מסוימים שנקראים סינטטיים עשויים להיות מיוצרים משילוב בין כמה חומרים בסיסיים יותר – הן טבעיים והן סינטטיים.

כימיה והדק הסינטטי

חומרים סינטטיים הם בדרך כלל חומרים שנוצרים במעבדה, בצורה כזו או אחרת. היכולת לייצר חומרים כאלה, שחלקם מהווים חומרי גלם לתעשיות שונות, מבוססת על מדע הכימיה. חומרים סינטטיים, כאשר דק סינטטי הוא דוגמא מצוינת לכך, יכולים להיות תערובת או תרכובת מיוחדת, שמבוססת על חומרי גלם טבעיים ביחד עם חומרי גלם מלאכותיים.

הדק הסינטטי, שהפך לנפוץ ולמבוקש מאוד בשל התכונות המיוחדות של החומרים מהם הוא עשוי, מהווה שילוב בין חלקי עץ לבין פולימרים סינטטיים, פלסטיים. חלקי העץ, שמגיעים בדרך כלל מתעשיית העץ המעובד (למשל ממפעלים לייצור רהיטים) עלולים היו להיחשב לפסולת, אלמלא היה ניתן לגלות כיצד להפוך אותם לחומר גלם מעולה. מדענים גילו כי שילוב בין נסורת עץ וחלקי עץ מעובדים לבין פולימרים מורכבים שמיוצרים באופן מלאכותי יוצר חומר חדש – חזק ועמיד במיוחד. דוגמא למוצר סינטטי נוסף, חזק ועמיד גם הוא הינו הדשא הסינטטי. ניתן ליהנות ממנו כתחליף לדשא רגיל, לצד דק סינטטי מרשים.

סינטטי ועמיד

דק סינטטי, כדוגמא למוצר סינטטי איכותי, נחשב לעמיד במיוחד גם ללחות וגם לשמש. בניגוד לדק עץ רגיל שאינו סינטטי, אין צורך לצבוע דק סינטטי ולשמן אותו כדי להגן עליו מפני סדקים או מפני התנפחות או ריקבון. דק סינטטי אינו מושך אליו חרקים או מזיקים והוא שומר על מראה חדש למשך שנים.