התקנת דק איפאה או דק אורן?

Balcony of condo with patio furniture and plants

Balcony of condo with patio furniture and plants

כשהדקים התחילו להכות את השוק לפני כשלושים שנים, הם יצאו בקול תרועה שהכריז על הדבר הטוב ביותר שקרה מאז שברגים לדקים הוחלפו במסמרים. הפרסומים הבטיחו עידן חדש של דקים המחזיקים מעמד לעד, ללא צורך בתחזוקה כמעט, ושנשארים לכל החיים.

מסתבר שזה היה פשוט לא נכון. בתוך ממספר שנים התחילו לצוץ פגמים משמעותיים ביותר בתוך החומר. התלונות הנפוצות ביותר היו שהדק נשרט ונשחק בקלות, מתפרק, מתעוות, נסדק ונשבר, והתפתחו בו בעיות עובש וטחב שלא ניתנו לתיקון.

Balcony of condo with patio furniture and plants

תיקון דקים

תעשיית התקנת דקים נועדה לתקן חלק מהבעיות המורכבות האלו וכתוצאה מכך התקנת דק איפאה או דק אורן נתפסת כיום כמתוחכמת יותר מצד אחד, אך דקים אלו נמכרים במחירים יקרים יותר. מצד שני, יתכן שהתפיסה הבסיסית של התקנת דקים המורכבים מעץ ופלסטיק טומנת בחובה טעם לפגם.

הם פשוט לא עובדים ואינם נחשבים למוצר המיועד לשימוש חיצוני ממושך. לכן מומלץ להשתמש בטכנולוגיות הזמינות כיום.

הבנת דקים מחומרים משולבים

בתיאוריה, שילוב של חומרים אמור לעבוד. דקים המשולבים מפלסטיק ועץ הם חומרים המשלבים אבקת עץ או אבקת פלסטיק, ונוצרים בדרך כלל מחומרים זולים.

הרעיון מאחורי שילוב זה הוא כי סיבי העץ מסייעים לאחזקת הפלסטיק מפני קרינה הגורמת לפלסטיק להתדרדר, בעוד ששכבות פלסטיק על חלקיקי עץ נועדו להגן עליהם מפני מים, עובש ונזק חרקים. לכן התפיסה הרווחת הייתה שזהו שילוב מושלם.

טכנולוגיות מתפתחות של דקים

אבל היום אנשים אינם מעוניינים בתיאוריות, אלא במוצרים אידיאלים כגון התקנת דק איפאה או דק אורן. דקים משולבים מפלסטיק ועץ כרוכים בתהליך עבודה מהיר, וכמו בכל טכנולוגיה מתפתחת, קיימות מוזרויות וסטיות שאינן מסתדרות.

הפגם הבסיסי הוא כי ציפוי מגן פלסטיק לוקה ביותר בחסר, ונוטה להישבר בקלות. הפלסטיק המשמש לבניית רוב המוצרים גורם להם להיות לא עמידים באופן משמעותי. שימוש קבוע בדק גורם לו להישחק, להיחשף לשמש, לחיידקים ובמיוחד לפטריות המכונות עובש וטחב.

ביצועים מוכחים בפועל

במוקדם או במאוחר, אנשים מבינים היום את ההבדלים בין התקנת דק איפאה או דק אורן מבחינת ציפיות צרכניות לביצועי מוצר בפועל המופחתות כשהבחירה מצטמצמת לשני מוצרים אלו, הנחשבים לטובים יותר ומדורגים גבוה ברטוריקת המוצרים האיכותיים.

כשהפרסומים מעידים על מוצרים "שאינם זקוקים לתחזוקה", או "שלעולם אינם זקוקים לאיטום", הטענות עולות בשלב מוקדם, כשהדק מתחיל להיות דהוי, להידרדר ולסבול מכתמים. לכן מומלץ שלא להאמין לעולם לפרסומים מסוג זה.

דקים איכותיים

דקים איכותיים הם מוצרים שאינם משנים את הגוונים שלהם, אינם סובלים מכתמים, וזקוקים לאיטום תקופתי בלבד.

אבל לאחר כל השיפורים שנוצרו במוצרי התקנת דק איפאה או דק אורן, וקיימים שיפורים רבים, הם מצדיקים את מחיר הרכישה הגבוה יחסית שלהם כשמבינים את היתרונות המשמעותיים של עץ חלק.