האם צריך לתחזק את הדק מעץ? ואיך מתחזקים אותו

דק

דק עשוי עץ נחשב לפתרון דקורטיבי מוצלח. הוא משפר עד מאוד את המראה של הגינה ואת החוויה של הסבה במרפסת השמש. מי שסבור שלאחר התקנת הדק ניתן להשאיר אותו כפי שהוא, ללא כל טיפול וללא כל תחזוקה, טועה טעות מרה. מי שלא ישקיע ושלא יבצע תחזוקה נכונה פעם או פעמיים בשנה, יגלה עד מהרה סימנים ברורים לנזק.

שמירת ניקיון הדק

הכלל הבסיסי לתחזוקת דק כולל את ניקויו לעיתים קרובות מאבק, מחול ומעלים ישנים. חשוב במיוחד לבצע ניקוי במקרה בו על הדק נושרים פירות, אם הוא התלכלך בלשלשת של יונים או בשאריות מזון, משקאות וכן הלאה. ניקוי של לכלוכים כאלה מסייע במניעת שינוי צבעו של הדק ופגיעה בעץ.

מלבד הניקוי שיש לבצע בתדירות קבועה, יש לבצע תחזוקה יותר רצינית מדי כמה חודשים. תחזוקה כזאת כוללת שימוש בחומרי ניקוי מיוחדים ולאחר מכן שימוש בצבע מיוחד לעץ. מי שלא יבצע את התחזוקה הזאת מסתכן בפגיעה של ממש במראה של הדק ובמרקם שלו. דק שחשוף לשמש לאורך זמן ללא צבע על בסיס שמן שמגן עליו, הופך לאפרפר ולדהוי. דק שלא טופל כהלכה צפוי עם הזמן להיסדק, ואם הוא חשוף ללחות גבוהה – הוא עשוי להיהרס.

דק והשימון הנכון

תחזוקה תקופתית של הדק מצריכה הצטיידות בשמן מיוחד לשימון דקים. יש שמנים שקופים ויש גם כאלה שיכולים לחדש את הצבע של הדק אם הוא דהה. כיצד יש לבצע את הטיפול? ראשית, יש צורך לנקות היטב את הדק באמצעות מטאטא. יש לסלק את כל האבק, הלכלוך, האבנים והעלים. לאחר שהדק נראה נקי, יש למרוח עליו חומר מיוחד שנועד לטפח אותו ומקל על השמן להיספג בתוכו. ראוי לציין שישנם סוגי שמנים שאינם מחייבים טיפול מקדים. לאחר שימוש בחומר התשתית יש להמתין עד לספיגה מלאה בדק. לרוב מספיקה לכך כחצי שעה, אך אפשר לבצע את השימון עצמו גם ביום למחרת. את השמן או את הצבע על בסיס השמן יש למרוח באמצעות רולר או באמצעות מברשת רכה.