איפאה

התקנה של דק איכותי יכולה בהחלט לשדרג את הבית, את המרפסת או את הגינה. דק נאה מוסיף אווירה נעימה לשטחים חיצוניים, לבתים, לבתי קפה ואפילו למשרדים. בין סוגי העץ המומלצים להתקנת דק ניתן למצוא את האיפאה. דק איפאה נחשב לאיכותי במיוחד, ואף על פי שהוא אינו הפתרון הזול ביותר, יש לו כמה וכמה יתרונות ברורים וחשובים.

כהה, אסתטי, איכותי

מקורו של עץ האיפאה ביבשת אמריקה. זהו עץ גבוה, גדול וחסון, שמשגשג בעיקר במרכז אמריקה ובדרומה. בזכות חוסנו של העץ, הוא משמש מזה שנים כחומר גלם לריהוט גינה, לפרגולות ולדקים. לארץ הוא הגיע רק בשנים האחרונות, לאחר שנוצר ביקוש לפתרונות עמידים ושונים בטיבם לעומת הפתרונות המקובלים, המבוססים על עץ אורן רך וזול.

דק שעשוי לוחות איפאה אינו רק הרבה יותר עמיד אפילו בשטח פתוח וללא הצללה – דק זה גם הרבה יותר אסתטי. דק כזה יהיה בדרך כלל כהה למדי, מה שמקנה לו מראה יותר יוקרתי. כמובן, יש כאלה שמעדיפים את הדק שלהם בהיר יותר, אך באופן כללי – מרבית האנשים סבורים שדק איפאה מרשים מאוד ומוסיף ארומה מיוחדת והרמונית לחלל בו הוא מותקן.

הדק שמחזיק שנים

דק איפאה איננו רק כהה ומרשים יותר ביחס לפתרונות היותר זולים. לוחות איפאה המשמשים לייצור דק בדרך כלל כבדים יותר מהמקובל. מכיוון שהם כבדים יותר, יש צורך להתקין את הדק על גבי תשתית מתאימה שיכולה לשאת משקל רב. יש בכך חיסרון מסוים, שכן זה מיקר את ההתקנה, אך מובן שלכל מטבע יש שני צדדים. העמידות של הדק מאפשרת לו לשאת משקל הרבה יותר גבוה. הוא גם זקוק להרבה פחות תחזוקה ביחס לדקים אחרים שעשויים עץ.

עץ האיפאה נחשב לעץ בעל תכולת שמן גבוהה יחסית, לעומת אורן או עצים מקובלים אחרים. אותה תכולה גבוהה של שמן מאפשרת לו לשמור על מראה רענן יותר, לאורך זמן רב יותר. הוא פחות חשוף להתייבשות ונוטה פחות להיסדק. באמצעות שימון פעם בשנה או אפילו פעם בשנתיים או שלוש בלבד, קל מאוד למנוע פגיעה בדק ולא יופיעו עליו שריטות או כתמים. ללא ספק, מדובר בדק שמחזיק שנים.