אורן

דקים שעשויים עץ טבעי מלא הפכו בשנים האחרון לפתרון עיצובי נפוץ, מיוחד ויפה. אף על פי שיש תחליפים סינטטיים, שומר עדיין דק האורן על מעמדו כאחד הפתרונות המבוקשים. דק אורן ניתן להתקין בקלות במרפסת. הוא מתאים גם לגינות, להתקנה בבתי קפה, במסעדות או בצימרים בסגנון כפרי. לפני שבוחרים דק אורן, כדאי להבין מהם המאפיינים שלו ומדוע רבים כל כך בוחרים בו.

הפתרון המוזל

בראש ובראשונה, דק אורן נחשב לבחירה מועדפת בזכות מחירו הנוח. מדובר בעץ נפוץ מאוד, שגדל בסביבות רבות – גם בארץ וגם בחו"ל. מלבד העובדה שמדובר בחומר גלם יחסית נפוץ, מדובר גם בעץ שנחשב לרך יחסית. מהי משמעות הדבר? כאשר מכינים לוחות דק מעץ רך, הרבה יותר קל לעבד אותם – זה יותר מהיר ויותר זול.

עבור אנשים שמעדיפים את הדק במראה הבהיר – דק אורן הוא הבחירה המובנת מאליה. יתרון חשוב שטמון בבחירה בדק אורן נובע מכך שהוא מתחמם הרבה פחות לעומת דק כהה. הוא אמנם רך יותר ולכן מצריך יותר תחזוקה, אבל יותר נעים ללכת עליו ברגלים יחפות. על מנת לשמר אותו לאורך זמן, ניתן לבצע תחזוקה נכונה כך שגם דק מסוג זה יוכל להאריך שנים ולהיראות נהדר.

חשוב לתחזק את הדק

דק אורן הרבה פחות כבד ומסיבי לעומת דק איפאה, למשל. משום כך, הוא יכול להתאים להתקנה ללא צורך בהכנת תשתית רצינית. הרבה יותר קל לחבר את לוחות האורן באמצעות ברגים ואין צורך בכלי עבודה מיוחדים שצריכים להתמודד עם עץ מסיבי, צפוף וכבד. כדאי להוסיף שקיימים זנים של עץ אורן שהם פחות רכים מהמקובל. אלה בדרך כלל עצים מיובאים, שהם רכים למחצה. הם יותר עמידים, אך גם יותר יקרים.

החלטתם להתקין דק אורן? זכרו להקפיד במיוחד על תחזוקה נכונה. דק כזה חשוב לנקות היטב לפחות פעם בשנה או בכל חצי שנה, לפני שמשמנים אותו בשמן מיוחד לדקים. השמן הזה מסייע למנוע את אובדן הצבע ואת הפיכת הדק לאפרפר. אם מורגש שינוי בצבע, אפשר לרכוש צבע על בסיס שמן ולבצע צביעה וחידוש ללא קושי.