דקים – למקצוענים אך לא למקצוענים לבדם

למקצוענים

האם דקים הם עניין למקצוענים בלבד? בואו וננסה לבחון זאת יחדיו. דקים עשויים מעץ חזק שאחת מתכונותיו – עמידות טובה למשך שנים רבות. דקים עשויים מעץ איפאה ועץ אורן הם סוגי הדק הנפוצים ביותר בארץ ישראל היפה והטובה שלנו.

דק אורן

דק אורן עדוי עץ אורן המיובא מפינלנד הרחוקה והקרה (לא הייתם רוצים לבלות שם בבית בלתי-מחומם בימות החורף!) על עץ אורן לעבר חיטוי נגד מזיקים שונים וחרקים בטרם מותקן כדק. דק אורן הוא זול באופן יחסי ומסיבה זו הוא מותקן בשטחים גדולים יותר. דק אורן מתאים לחיפוי מתחת לפרגולות, כמו גם כתחליף דשא אורגני. את דק אורן מומלץ לתחזק במשיחת שמן פעמיים בשנה, לטובת הגנה בפני תנאי מזג אוויר משתנים. קרני שמש עשויות להביא לסידוק בעץ האורן, תוך שטיפות גשם חודרות פנימה ומביאות לריקבון. נוסף על האמר, כדאי לצבוע את דק האורן בכדי לשמר את צבעו הייחודי.

דק איפאה

דק איפאה עשוי (ניחשתם נכונה) מעץ איפאה הצומח ביערות הגשם. מדובר בעץ מחוספס וחזק למדי, כמו גם יקר יותר, בשל עמידותו כנגד מזיקים וחרקים. דק איפאה, בניגוד לבן דודו הרחוק, דק האורן, אינו זקוק לטיפול מיוחד, אולם גם אותו מומלץ למשוח בשמן מתאים פעמיים בשנה, וגם לצבוע אותו – לטובת שימור הצבע. דק איפאה קד יותר וגם יקר יותר – וכך מומלץ להתקינו בשטחים קטנים למדי – בעיקר סביב בריכות שחייה, לטובת מניעת החלקה והוספת יופי פשוט וטבעי. נוסף על האמור, דק איפאה מתאים לתיחום גינות וסימון שבילים.

יצירת דק

יצירת דק דורשת מדידות מדויקות מספיק, כמו גם הכנת מסגרת עץ והתקנת לוחות עץ על המסגרת. פטנט חדשני שנכנס לאחרונה לתחום הדקים, הוא פטנט מעניין המאפשר חיבור לוחות עץ האחד לשני, מבלי להשתמש בברגים. הברגים הבולטים על הדק מביאים לעיתים מזומנות ליצירת חלודה – הם עשויים שלא להתאים אסתטית לדק. דקים "דור 4" מותקנים ללא כל שימוש בברגים. תוכלו לבקש, שלא לומר – לדרוש, את החיבור החדש ממומחה הדקים שלכם.

מומחיות בדקים

דק אורן או דק איפאה – שטח קטן או שטח גדול – ראוי שתבחרו מתקין דקים שבאמתחתו ניסיון מספק בהתקנת סוגים שונים של דקים. רצוי להשוות מחירים בין יצרנים ומשווקים שונים, בכדי להגיע למחיר המשתלם ביותר עבורכם. דרשו מכל אחד מהמומחים להראות לכם עדויות לעבודות קודמת שבוצעו על-ידם, כמו גם שרטוט של תכנית מדויקת המציגה את מראהו של הדק העתידי בגינה הביתית שלכם.