דקים איכותיים לגינה ותהליך התקנתם

לגינה

דקים הם פריט פופולארי במיוחד בבתי עסק ובבתים פרטיים בישראל. מהפכת העיצוב שלא פסחה כמעט על בית אחד ברחבי הגלובוס בעשור האחרון, נמצאת עדיין בשיאה ונראה שהיא אך הולכת ומתעצמת. כניסתם של הדקים לשוק העיצוב הגיעה בסערה, כאשר אחד הביטויים הבולטים לכך היא הקמת דקים המוסיפים רעננות עיצובית ואופנתיות לפנים הבית ולסביבתו. דקים הם רצפת עץ חיצונית לבית, המורכבת על תשתית עץ או מתכת. דקים בנויים לוחות עץ המחוברים לתשתית עם ברגים ויוצרים משטח אחיד ובעל מרווחים. לדקים יתרונות עיצוביים בולטים למדי: הם מעניקים מראה מרשים ויוקרתי, תוך שהם מייצרים אווירה ביתית נעימה, "של פעם". לצד יתרונות אלו, לדקים יש גם פונקציונאליות שבחשיבותה אין להפחית במיל – הם מאפשרים חיסכון במים לגינון, והרי כולנו מודעים לבעיית המים של ישראל ולצורך הברור לעשות כל שניתן כדי לחסוך בהם.

איכות העץ מהם עשויים דקים

הפופולאריות הגוברת של הדקים מתבטאות בעיקר בחצרות פרטיות, מרפסות חופי ים, בתי קפה, מסעדות ואולמות אירועים. הדקים חשופים לתנאי אקלים משתנים באופן תמידי ומסיבה זו, מותאמים להם סוגים ספציפיים של עצים העומדים בדרישות בסיסיות עבורם. עלינו להשקיע מאמצים במחשבה על עץ איכותי אשר מתאים לאקלים הארצישראלי ויוכל לעשות עבודה טובה משך שנים רבות, מבלי לאבד מהמראה האקסקלוסיבי. סוגי עץ שונים המשמשים לייצור דקים: אורן – עץ רך, איפאה – עץ קשה יותר, אירוקו וקומרו – סוגי עצים קשים, טיק ואורן אמריקאי – קשים למחצה. כל הסוגים שהוזכרו לעיל מתאימים לייצור דקים, אולם ראוי להקפיד על ייבושם בתנור, כיוון שפעולה זו מונעת פיתול של העץ בטווח הארוך, שעשוי להיגרם בשל לחות, גשם, חום ועוד.

דקים – הרכבה

בניית דקים דורשת מקצוענות וניסיון בתחום. למרות שאפשר לבצע התקנת דקים עצמאית, הרי שאין מומלץ לעשות זאת: הרכבה והתקנה של דקים דורשת מומחיות אלמנטארית בסוגי העצים, ניסיון בבניית קונסטרוקציות, ידע בחומרי הגנה, חישובי עומסים עוד. נוסף על האמור, התקנת דקים מחייבת הכנה מתאימה של הקרקע, כדוגמת יצירת שיפוע להרחת מים מהמבנה. יתר על כן, הרי שבזמן התקנת דקים, מבוצעת בדיקה יסודית ומקיפה של מערכת הניקוז, כדי לוודא ניקוז של מים בתחתית הדק. לאחר מכן ייקבע המפלס באמצעות קדיחה באדמה ויציקת כלונסאות בטון כבסיס תשתית העץ. לבסוף יחוברו קורות הכיסוי לתשתית על-ידי ברגים או אמצעי אחר, כמו פרופילים נסתרים.

אכן, גינה המשדרת רעננות ויוקרתיות – ללא ספק תכיל דקים איכותיים.