סינטטי כהה

האם דק סינטטי כהה עמיד בפני תנאי מזג אוויר? 

 

דק סינטטי משמש לחיפוי רצפה או אדמה, לרוב במפרסת או בגינה. עצם החשיפה שלו למזג האוויר מעלה שאלה מעניינת – עד כמה עמיד הדק הזה בפני מזג האוויר הישראלי? מכיוון שקיים ביקוש ניכר לדק הסינטטי שצבעו כהה כתחליף לדק עץ כהה, ניתן להוסיף ולחדד את השאלה הזאת. האם דק סינטטי שצבעו כהה עמיד בפני תנאי מזג אוויר, חום גבוה, קרני השמש או גשם?

מתחמם וגם עמיד

חומרים כהים, בין אם טבעיים ובין אם סינטטיים, נוטים להתחמם יותר כאשר הם חשופים לשמש. הסיבה לכך היא כושר בליעת החום והקרינה של צבעים שונים. ככל שצבע הוא בהיר יותר, הוא מחזיר את הקרינה בחזרה לאוויר ולכן הוא מתחמם פחות. משום כך, דק סינטטי כהה יתחמם יותר מאשר דק בהיר יותר, בין אם טבעי ובין אם סינטטי. אך האם ניתן להסיק מכך שהצבע הכהה פחות מומלץ או פחות עמיד? באופן מפתיע – התשובה היא לא.

הדק הסינטטי הכהה, ממש כמו הדק הבהיר, נחשב לעמיד מאוד בפני חום גבוה וטמפרטורה גבוהה. הוא אומנם מתחמם, אבל התכונות שלו מבטיחות עמידות גבוהה. למעשה, לא רק בפני קרינת השמש מגלה הדק עמידות יוצאת דופן. זה קורה בזכות תכונות החומר, תכונות שנבחרו היטב על ידי מהנדסי הכימיה והכימאים שלמדו לייצר את הלוחות הסינטטיים לייצור הדק הסינטטי.

שילוב סינטטי מנצח

חומרים סינטטיים רבים מופקים במעבדה ואינם מבוססים על חומרי גלם טבעיים. הדק הסינטטי הוא למעשה סינטטי למחצה: הוא מכיל מרכיבים של עץ טבעי כתוש המשולב עם פולימר סינטטי, שהוא סוג של חומר פלסטי. השילוב המיוחד הזה מצליח לייצר חומר עמיד במיוחד – גם מפני קרני השמש, גם מפני הגשם והלחות וגם מפני החום.

לוחות עץ טבעיים, כאלה שמשמשים לייצור דק עץ, נהרסים לאחר חשיפה ממושכת לחום, לקרינה או לגשם. כל זאת, בהיעדר הקפדה ראויה על תחזוקה נכונה – שיוף מעת לעת, צביעה ומשיחה בשמן דוחה מים שנספג בעץ. דק סינטטי, גם כהה בצבעו, מאופיין בכך שהוא דוחה מים ונוזלים ואין לו נטייה להיסדק או לאבד את צבעו גם במזג אוויר קיצוני.