דק איפאה או דק סינטטי?

44

אם אתם מתכוונים להתקין דק בחצר הבית, ומתלבטים בין סוגי הדקים השונים, חשוב שתחברו לאיש מקצוע, שיפרט בפניכם את כל סוגי הדקים הקיימים, היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם וההתאמה שלהם למאפייני החצר שלכם ותנאי האקלים באזור מגוריכם. אחרי שאמרנו את זה, ישנם שני סוגי דקים שכדאי להכיר באופן ספציפי, שכן רבים מתלבטים ביניהם בעיקר בגלל מאזן האיכות מול המחיר של שניהם. מצד אחד, דק איפאה עשוי עץ איפאה, ונחשב לדק מאוד איכותי. עץ האיפאה מתאפיין בצפיפות גבוהה של סיבי העץ, צפיפות הנוצרת במהלך 50 שנות גידול עד שניתן לחטוב ולעבד אותו.

עץ איכותי ועמיד מול משטח פולימרי פלסטי

עץ האיפאה מגיע לארץ בשתי תצורות עיקריות: בעל סיבים ספירליים המתעגלים סביב עצמם, או בעל סיבים ישרים וליניאריים, כשהבחירה ביניהם מתבצעת על פי שיקולים מקצועיים של יצרן הדק. לעומת דק איפאה, קיים הדק הסינטטי, דק שעשוי למעשה מחומר פולימרי/ פלסטי המדמה את המרקם, הגוון והמראה של דק עץ אמיתי. דק זה מיוצר אמנם מחומרים עמידים מאוד וחזקים מאוד, אך בשורה התחתונה, מבחינת איכות ועמידות הוא אינו מהווה תחרות אמיתית לדגמי דק איפאה, שנחשבים לדקים מאוד עמידים בפני דפורמציות ועיוותים, ומצליחים לשמר את המראה החדש לאורך שנים ארוכות.

שיקול של מחיר

מן הצד השני, ברכישת דק, קיים שיקול מרכזי נוסף פרט לאיכות ועמידות, והוא שיקול המחיר. בהיבט זה, סביר להניח שתוכלו למצוא דק סינטטי במחירים נמוכים משמעותית מאשר דק איפאה, מה שיכול למשוך אתכם יותר לכיוון זה. בחירה כזאת יכולה להיות בהחלט לגיטימית, במיוחד אם אתם מתחברים למראה והמרקם של העץ הסינטטי, ואם יש לכם העדפות ספציפיות לטובת דגם זה.

בחירה נכונה בליווי איש מקצוע

יחד עם זאת, מאחר ודק הוא פריט שאמור ללוות אתכם למשך עשרות שנים, ההשקעה שלכם בדק בנקודת הזמן הזו, היא שולית בלבד, לעומת העלות הנפרשת לאורך כל שנות חייו של הדק. כדאי מאוד להתייעץ עם איש מקצוע המתמחה בתחום זה, ולבצע את החלטת הרכישה על סמך שיקולים רציונליים ומבוססי עובדות בלבד.