דקים – שיטות התקנה ומקצוענות

שיטות התקנה

העלייה ברמת החיים בעת האחרונה גרמה לדקים להיות מוצר פופולארי בשוק המוצרים לבית בישראל. מהו דק, למעשה? דק הינו רצפת עץ חיצונית לבית, המונחת על תשתית עץ או מתכת. דקים בנויים לוחות עשויי עץ גושי ומורכבים באמצעות ברגים ליצירת תשתית המהווה משטח אחיד עם מרווחים. הדקים פופולאריים למדי בשימוש בחצרות ובמרפסות בתים; נוסף על כך, נוכל למצוא אותם בריהוט חללים – באולמות אירועים, מסעדות, בתי קפה, חוף היום ועוד.

קיימים סוגים שונים של עצים מהם הדקים מורכבים – חלקים יקרים יותר וחלקם פחות. הדקים ניתנים להתקנה באופן עצמאי. אנשי מקצוע מיומנים יוכלו לעשות זאת. דק דורש טיפול מיוחד כדי לשרוד ולתפקד משך תקופה. בהמשך המאמר נרחיב מעט יותר על היבט זה, כמו גם על היבטים נוספים של דקים.

סוגי עץ של דקים

השלב הראשון בהליך הרכב הדק הוא בחירת סוג עץ. ניתן כיום למצוא מגוון של סוגי עץ להרכבת דק; הבולט שבהם הוא עץ האורן – עץ רך יחסית; אחריו עומד האיפאה – עץ קשה יותר; אחריו – עץ הטיק – קשה למחצה; ואז סוגי עץ נוספים, אולם נפוצים פחות, כדוגמת – אירוקו, קומורו, תרמו ווד, אורן אמריקאי ואורן אמריקאי לבן.

סוגי העץ שפורטי להלן מתאימים לבניית דקים, אולם יש להקפיד על כך שהעצים יובשו בתנור, כיוון שהפעולה מונעת פיתול של העץ במגע עם לחות, שמש, גשם ועוד. על העץ להיות מחוטא בטיפול המונע ריקבון או הצטברות מזיקים.

בחירת איש מקצוע להרכבה והתקנה של דקים

עם בחירת סוג העץ המתאים ביותר עבור הדק שלנו – מבחינת עיצוב ותקציב – הגיע הזמן לבחור מתקין. את הדקים ניתן להרכיב גם באופן עצמאי, אך מומלץ להזמין אנשי מקצוע, זאת כיוון שהתקנת דק דורשת מומחיות בחישובי עומסים, כמו גם בבניית קונסטרוקציות, בחירה נכונה של סוג העץ, וכן בחומרי הגנה בפני חום ואור השמש.

התקנת דקים דורשת הכנה מקדימה של הקרקע, על-ידי יצירת שיפוע להרחקת מים מהמבנה, כמו גם בדיקה מעמיקה של מערכת הניקוז ויעילותה – למניעת הצטברות מים עומדים בתחתיתו של הדק. בשלב השני ייקבע מפלס הדק, באמצעות קדיחה באדמה שלאחריה יוצקו כלונסאות בטון; על הכלונסאות תונח תשתית העץ. לבסוף, יחוברו קורות הכיסוי לתשתית, באמצעות פרופילים נסתרים או ברגים.

חשיבותו של איש מקצוע

אין להפחית בחשיבותו של איש המקצוע הנבחר לבניית הדק והתקנתו בחלל שלכם. זכרו כי לטובת אריכות שנים של הדק, יש לבחור בחומרים הטובים ביותר ובשיטות העבודה המוכחות ביותר.