דקים לגינה – מחירים, סוגים, תחזוקה ועוד

מחירים

בשנים האחרונות הפכו דקים לגינה למוצר מבוקש ביותר. דקים מהווים פתרון עיצובי, פרקטי וחסכוני. כולנו מנסים להיות חסכוניים יותר בעת האחרונה, אם בכסף ואם במשאבים (לדוגמא – מים).

דקים לגינה – יתרונות

כאשר בונים דק עץ בגינה, למעשה יוצרים משטח חיפוי מעץ, המעניק לגינה מראה מעוצב, יוקרת, טבעי ונעים. דקים לגינה עשויי עץ משתלבים באופן טבעי יותר בנוף הכללי של הבית והחצר, באופן משמעותי יותר מרצפת בטון או אריחים, ויוצרים כך אווירה ירוקה מזמינה.

אחת הסיבות בגללן הפך דק העץ לפופולארי למדי, היא בשל שיפור החומרים ממנו עשוי הדק, עמידותו הגבוהה והייתור של תחזוקה שוטפת. בימינו ישנם סוגים רבים של דקים מעץ השונים בתכונותיהם – עובדה שחשבו לקחת בחשבון בעת שמתכננים הקמת דק מעץ.

להלן מה שחשוב לדעת לפני תכנון ורכישה של דק עשוי עץ:

קיימת חשיבות מרבית לסוג המשטח שעליו יוקם דק העץ; חשוב, לפיכך, לעדכן את מומחה הדק שלכם בסוג המשטח ואולי גם להכין שרטוט/תכנית של שטח הגינה. בזמן התכנון, ראוי לקחת בחשבן את ייעדו הדק ולהתאים כך את סוג הדק. הייעוד משפיע על החומרים ממנו הוא עשוי, כמות החומר ואופן ייצורו והתקנתו בשטח המיועד.

ישנה משמעות רבה גם בבחירת החומרים – סוגי כת פופולאריים בימינו הם עץ האיפאה ועץ האורן – השונים בתכונותיהם ומחיריהם; יש לבחון ברצינות מי מביניהם הוא המתאים יותר עבור מטרותיכם.

את עיצוב הדק ניתן לבצע לרוחב או לאורך. מובן שיש לתכנן מראש את סוג העיצוב לפני ההתקנה.

תחזוקת הדק

אחת מתכונות העת היא הנטייה להשתנות במראה עם הזמן; לכן חשוב לצבוע ולשמן את העץ מדי ששה חודשים. בנוסף, כדאי להתייעץ עם בעל מקצוע מנוסה בכדי להתאים את סוגי החומרים המתאימים לחומר ממנו עשוי הדק הנבחר. באם מדובר על עץ סינתטי, הרי שיש צורך בניקוי בסיסי באמצעות מים ומברשת בלבד, ללא שימון או צביעה. זכרו כי עבור הניקוי ישי להשתמש במטאטא עם מברשת נוקשה.

סוגי דקים מעץ

  • דק אורן – עץ רך בעל עמידות גבוהה ועבודה נוחה. ניתן לצביעה במגוון גדול של צבעים.
  • דק איפאה – עץ קשיח ומראה יוקרתי שיש לתחזק אחת לששה חודשים בשימון, בכדי לשמור על המראה הטבעי.
  • דק סינתטי – מרכז מתערובת של פולימרים ונסורת עץ אלון. חזק, עמיד, אטום ואינו מחייב תחזוקה שוטפת.

מבחר הדקים המרשים מאפשר לכם את הבחירה הטבה ביותר עבורכם מבחינה תקציבית, פונקציונאלית ועיצובית.