דקים – חיפוי אידיאלי לגינה ולמרפסת

בגינה

דקים משמשים כחיפויים למרפסות ולגינות ביתיות. בימינו אנו נוכחים לסוגים שונים של עצים המשמשים כדקים. ידוע שגינה מושקעת ויפה כוללת לרוב גם דק. טרם רכישת דק רצוי ללמוד, באופן בסיסי לכל הפחות, על סוגי העצים השונים מהם הדקים השונים עשויים. העצים נבדלים אלו מאלו ברמת הרכות, שמשפיעה במישרין על איכותם ותפקודם הרציף של הדקים.

סוגי עצים עיקריים המרכיבים דקים ביתיים

  • דק עץ אורן או מהפופולאריים ביותר בארץ להכנת דק. הוא עץ רך ולכן פחות איכותי. על אף שהוא עובר תהליך חיטוי מים ירוקים כדי למנוע חדירת חרקים מזיקים, עץ האורן נחשב פחות איכותי, בשל צפיפות הסיבים הנמוכה. יתרונו העיקרי טמון במחירו הנמוך יחסית.
  • דק עץ אפיאה – עשוי עץ איפאה ברזילאי, שצפיפותו גבוהה ובעקבות כך גם אורך חייו רב. ישנם מספר סוגים של עץ איפאה וכך גם רמת מחירים משתנה.
  • הטיק הבורמזי הוא העץ הקשה ביותר בקבוצת העצים המשמשים להכנת דקים. צפיפותו גבוהה ביותר ומגנה עליו בפני חדירת זוחלים ושאר חרקים; בנוסף, הטיק הבורמזי עמיד יותר בפני רטיבות וריקבון – בשל ספיגתו הנמוכה.

אלמנט חשוב ביותר בתחום הדקים, הוא תחזוקה נכונה שלהם וכמובן, ראשית כל – התקנה נכונה. העץ נחשף לתנאי מזג אוויר משתנים במשך השנה, כולל שמש חזקה, רוחות, גשם, רטיבות ועוד. לכן, חשוב לשמור על תחזוקה שוטפת, תוך התאמת התדירות לסוג העץ הנבחר ממנו עשוי הדק.

מהי גינה ביתית יפה

גינה יפה היא לרוב גינה עם צמחייה פורחת ודשא ירוק (הדשא יכול להיות ירוק יותר מזה של השכן, אולם אין מדובר בקריטריון מחייב…) אולם לגינה ישנם תפקידים נוספים. מטרתה היא לא להיות רק מטופחת ויפה, אלא גם להיות חיונית ולשמש אותנו בכל עת בה נחפוץ ליהנות מהאוויר הצח וקרני השמש המלטפות. חיפוי הגינה בדקים איכותיים עשוי להיות מענה הולם לגינה הביתית שלכם.

מי עוסק בדקים וחיפויי גינה

באם יש לכם "ידיים" מתאימות וחוש טכני טוב, נראה שתוכלו לבצע בעצמכם את כל תהליך ההכנה להתקנה והתקנת הדקים (לאחר שרכשתם אותם מהיצרן או המשווק, כמובן). מאידך, ייתכן שאין לכם את הצורך, הרצון או הזמן לעסוק בעבודה זו, שהיא, לכל הדעות, מתישה ותובענית, לפחות לתקופת זמן מוגבלת. לכן, קיימת בפניכם האפשרות ליצור קשר עם מומחי דקים שיעשו עבורכם את העבודה הקשה ובכך יחסכו לכם זמן רב, אותו תוכלו להשקיע בדברים שאתם עושים הכי טוב.